• Spotkanie z bibliotekarką w świetlicy dla klas II i III a

          • 8 maja to Międzynarodowy Dzień Bibliotekarzy i Bibliotek. Ów jest rozszerzony o tydzień, co stanowi świetną okazję do zacieśnienia współpracy z pracownikami biblioteki szkolnej. I tak, przechodząc od słów do czynów, w dniu 10 maja br. gościliśmy panią Bożenę Sakowską w naszej sali.

            Prowadząca wyjaśniła rację, wzgląd swojej wizyty. Uzasadniła, dlaczego warto czytać książki, dlaczego należy o nie dbać. Pani Bożena Sakowska wymieniła rodzaje istniejących bibliotek wraz ze standardowym ich wyposażeniem. Podczas czytania uczniom opowiadania pt.: „Złoto i uszy króla Midasa” Grzegorza Kasdepke, ci mogli śledzić tekst z przyniesionych przez panią egzemplarzy. Potem „świetliczaki” wykonywały ilustracje do poznanego utworu, dzieląc się wrażeniami po lekturze. Poprzez kolorowe rysunki wzięły udział w konkursie „Czytam, maluję i fotografuję moje książki z BEDEKER” (firmą powiązaną z wybranymi wydawnictwami). Jego cel stanowi promowanie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży oraz pobudzenie w nich kreatywności.

            Uczestnicy zajęć mieli sposobność zapytać gościa o specyfikę pracy w bibliotece szkolnej, o ofertę wydawniczą dla nich czy też o inne rzeczy.

            Raz jeszcze gorąco dziękujemy Pani Bożenie Sakowskiej za wspólne świętowanie tej miłej, lecz przede wszystkim doniosłej dla społeczności szkoły okoliczności. Z serca płynące słowa wdzięczności kierujemy do Pani za pouczające informacje, dzieło literackie, jak też wymianę zdań i zaproszenie do uczestnictwa w konkursie. Dziękujemy bardzo również za zachęcanie z korzystania ze zbiorów bibliotecznych zarówno bezpośrednio, jak i za pośrednictwem tego typu spotkań.

             

            Z najlepszymi życzeniami

            Emilia Jaczewska

            z wychowankami

          • SZKOLNY KONKURS WIEDZY O POLSCE DLA KL. III 🇵🇱🦅🇵🇱🏔️🇵🇱🌅🇵🇱🍀

          • 10 maja 2024r. w naszej szkole odbył się Szkolny Konkurs Wiedzy o Polsce - ,, POLSKA - TO MOJA OJCZYZNA”, który był przeznaczony dla uczniów klas III. Do konkursowych zmagań przystąpiło 13 uczniów.

            Celem konkursu było:

            • pogłębienie wiadomości o Polsce, poznanie piękna Ziemi Ojczystej;
            • przybliżenie aspektów geograficznych, przyrodniczych i kulturoznawczych Polski;
            • kształtowanie poczucia jedności narodowej i szacunku do symboli narodowych;
            • zachęcanie uczniów do samodzielnej pracy nad pogłębianiem wiedzy o Polsce;
            • stworzenie uczniom możliwości „sprawdzenia się” w rywalizacji z innymi;
            • rozwijanie uzdolnień i zainteresowań uczniów, wyłanianie talentów;

            Każdy uczestnik otrzymał zestaw 14 zadań do wykonania, za które mógł uzyskać max. 33 punkty. Na rozwiązanie testu uczniowie mieli 45 minut.

            Wyniki konkursu:

            I miejsce – Alicja Wintoch – kl. III b

            II miejsce – Julia Matusik – kl. III a

                                  Julia Gromek – kl. III d

            III miejsce – Zofia Pietruczanis – kl. III a

                                  Natalia Kamut – kl. III b

            Wyróżnienie:

            Antoni Gałązka – kl. III a

            Wszystkim uczestnikom bardzo gratulujemy  i życzymy dalszych sukcesów.

             

            Organizatorzy:

            Ewa Przybysz

            Dorota Snopczyńska

          • OGÓLNOPOLSKIE MISTRZOSTWA SZYBKIEGO MNOŻENIA 💻✖️💻✖️💻✖️🕔🥇🏆🎉

          • 16 kwietnia 2024r. trzech uczniów z klasy II a – Aleksander Bouzidi, Adam Kmieć i Paweł Molski wzięło udział w finale Mistrzostw Szybkiego Mnożenia. Każdy z finalistów miał 5 minut na wykonanie jak największej liczby działań z mnożenia do 100 na platformie Międzynarodowe Mistrzostwa Szybkiego Mnożenia.

            Celem konkursu jest rozwijanie i promowanie uzdolnień matematycznych wśród uczniów kl. 1 - 6 oraz popularyzacja umiejętności sprawnego mnożenia w zakresie 100.

            Wyniki konkursu w kategorii -  uczniowie klas II:

            • Paweł Molski – I miejsce w klasyfikacji klasowej i 2 miejsce w klasyfikacji generalnej; Chłopiec w ciągu 5 min wykonał 361 przykładów i powtórzył swój sukces z klasy I;
            • Aleksander Bouzidi – IV miejsce w klasyfikacji klasowej – wykonał 237 przykładów;
            • Adam Kmieć –  VII miejsce w klasyfikacji klasowej – wykonał 203 przykłady.

            Chłopcom gratulujemy osiągniętych wyników i życzymy wielu matematycznych sukcesów.

            Dorota Snopczyńska

          • Dzień Bibliotekarza

          • Dnia 8 maja 2024 r. z okazji Dnia Bibliotekarza uczniowie ze świetlicy szkolnej mieli okazję przenieść się w czasie, aż do czasów starożytnego Egiptu, gdzie pismem obrazkowym posługiwali się Egipcjanie. Po zapoznaniu się z prezentacją o dziejach pisma, dzieci wykonały z masy solnej gliniane tabliczki z hieroglifami. Uczniowie z wielkim zainteresowaniem uczestniczyli w zajęciach.

            Joanna Zawadzka

          • Święto Konstytucji w świetlicy klas pierwszych

          • 30 kwietnia b.r. gościliśmy w naszej świetlicy (klas pierwszych) p. Wandę Kosińską.
            Zaczęła rozmowę od pytania „Kto ty jesteś?”. Znaliśmy ten wiersz i z chęcią go, razem z naszym gościem, recytowaliśmy.
            Pani opowiedziała nam, że ponad 200 lat temu nasi sąsiedzi postanowili zagrabić ziemie naszego kraju. Polska była wtedy słaba. Wszyscy się ze sobą kłócili. Aby ratować Ojczyznę postanowiono napisać Konstytucję.
            Na pamiątkę tego wydarzenia obchodzimy 3 maja święto Konstytucji.
            Następnie zrobiliśmy chorągiewki, które zabraliśmy do domów.
            Podziękowaliśmy pani Wandzie wręczając Jej laurkę z naszymi podpisami. Postanowiliśmy zaprosić Ją jeszcze na taką lekcję historii.
            To było udane spotkanie.

            Agnieszka Kosińska
            Wioleta Rychlik

          • DZIEŃ NA SPORTOWO

          • 7 maja uczniowie z klas 5d i 5b w ramach realizacji projektu TRZYMAJ FORMĘ spędziły aktywnie dzień na wycieczce do Warszawy. Pierwszym punktem była gra w laserowy paintball. Następnie udaliśmy się do Muzeum Sportu i Turystyki, gdzie poznaliśmy historię  Olimpiady od czasów starożytnych do czasów obecnych. Kolejnym punktem wycieczki była zabawa w parku trampolin - Stacja Grawitacja, gdzie pokonywaliśmy lęk wysokości w parku linowym i ćwiczyliśmy sprawność fizyczną. Wycieczkę zaliczamy do bardzo udanych.

            Anna Janczewska-Marchela
            Anna Kowalczyk
            Beata Pogorzelska

          • SZKOLNY KONKURS PRZYRODNICZY DLA KL. III

          • 29 kwietnia 2024 r. w naszej szkole odbył się Szkolny Konkurs Przyrodniczy przeznaczony dla uczniów klas trzecich. Do konkursowych zmagań przystąpiło 12 uczniów klas trzecich.
            Celem konkursu jest rozpowszechnianie nauk przyrodniczych jako ciekawego, fascynującego źródła wiedzy o świecie, dostępnego dla każdego. Zadania konkursowe pokazały, że oprócz wiedzy teoretycznej, niezwykle istotna jest umiejętność logicznego rozumowania i wyciągania wniosków.
            Każdy uczeń otrzymał zestaw 24 zadań podzielonych na dwie grupy według stopnia trudności (16 zadań za 3 punkty i 8 zadań za 5 punktów). Na rozwiązanie uczestnicy mieli 45 minut. Maksymalnie można było uzyskać 88 punktów. Dzieci z ogromnym zaangażowaniem podchodziły do pracy i z niecierpliwością oczekiwały ogłoszenia wyników. 
            Uczniowie, którzy zajęli trzy pierwsze miejsca oraz wyróżnienie otrzymają dyplomy oraz nagrody książkowe, a pozostali uczniowie dyplomy za udział. Laureatom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
            Wyniki konkursu:
            I miejsce - Zofia Pietruczanis kl. III a
            II miejsce - Julia Matusiak kl. III a
            III miejsce - Karol Pigul kl. III a
            Wyróżnienie: Julia Gronek kl. III d

            Organizatorzy:
            Elżbieta Szcześnik 
            Bożena Gierłowska

             

          • Obchody rocznicy Konstytucji 3 Maja

          • 03 V 2024r. obchodzimy w naszym kraju 233. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
            Węgrowskie święto rozpoczęła  uroczysta Msza Święta w Bazylice Mniejszej o godz. 10:30, której przewodniczył i homilię wygłosił ks. prałat Leszek Gardziński.
            Msza Święta została odprawiona w intencji Ojczyzny, wszystkich Polaków, mieszkańców Węgrowa.
            W homilii ksiądz prałat wielokrotnie podkreślał nierozerwalny związek całej, dużej Ojczyzny z małą, lokalną. Wszyscy powinniśmy być z Niej dumni, pracować dla Jej dobra, pielęgnować w sobie uczucie wspólnoty narodowej, polskości, odpowiedzialności za kraj i Ojczyznę.
            Mówił o symbolicznym, ale wymownym związku tych dwóch ważnych dla Polaków świąt, obchodzonych tego samego dnia: Święta Maryjnego i Święta Konstytucji Majowej.
            Po Mszy Świętej w uroczystym orszaku wszyscy udali się przed Dom Kultury, gdzie odbyła się druga część uroczystości: okolicznościowe przemówienia, złożenie kwiatów przed tablicą pamiątkową.
            W uroczystościach rocznicowych wzięła udział delegacja naszej Szkoły z pocztem sztandarowym na czele.

            Barbara Czapska

          • Strasburg – wizyta w Parlamencie Europejskim

          • Maria Molska uczennica klasy 6d jako laureatka II miejsca w konkursie fotograficznym   „Mazowsze – skrzynia skarbów. Między zielenią a zabytkami” została zaproszona na otwarcie wystawy zorganizowanej w siedzibie Parlamentu Europejskiego w Strasburgu podczas, której zaprezentowane zostały nagrodzone i wyróżnione prace.  
            Wizyta w Strasburgu i ceremonia wręczenia nagród odbyła się w dniach 22-24 kwietnia 2024 r. 
            Podczas bogatej w wydarzenia trzydniowej wizyty Marysia wraz pozostałymi laureatami zwiedziła zabytkowe dzielnice Strasburga (Grande île, Petit France, dzielnica europejska), Parlament Europejski oraz wzgórze św. Otylii patronki Alzacji. 
             

            Agnieszka Krawczykowska

          • Apel z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

          • 3 maja 1791r. Sejm Wielki uchwalił pierwszą w nowożytnej Europie, a drugą na świecie po amerykańskiej konstytucję, czyli najważniejszy dokument w państwie, który zawierał prawa 
            i obowiązki obywateli, mówił o tym, kto ma rządzić i jak ma rządzić w państwie oraz określał jego ustrój.  Corocznie upamiętniamy ten fakt, a 3 maja jest dniem wolnym od pracy i nauki.
            W tym roku w naszej szkole obchodziliśmy 233. Rocznicę Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Apel z tej okazji jest wpisany w coroczny kalendarz uroczystości naszej Szkoły, dlatego też jest wspaniałą możliwością, by uzmysłowić wszystkim, jak ważną rolę i znaczenie mają słowa: BÓG, HONOR, OJCZYZNA. Przygotowali go uczniowie klas 2a i 7a pod kierunkiem p. Kamili Kwiatek i  p. Doroty Snopczyńskiej, którzy zaprezentowali najważniejsze wydarzenia związane 
            z obradami Sejmu Wielkiego i Konstytucją 3 Maja. Wiersze w ich wykonaniu, recytowane były z wielkim zaangażowaniem i przeplatane pieśniami patriotycznymi. Dzieci z  kl. 2a zaprezentowały  również układ taneczny z flagami.
            Po zakończeniu programu głos zabrała Pani Dyrektor A. Krawczykowska i p. A. Zarzycka  dziękując uczniom za piękne występy, a także nauczycielom przygotowującym program:
            p. Kamili Kwiatek i p. Dorocie Snopczyńskiej oraz p. Emilii Kurkus za piękną dekorację i p. Pawłowi Szczepanikowi za nagłośnienie.  

            Tekst: Dorota Snopczyńska
            Fot. Artur Zdanowski

             

          • Warsztaty "Czarna sztuka”

          • W dn. 22 – 26 kwietnia br. uczniowie klas I – IV naszej szkoły brali udział w warsztatach 
            „Czarna sztuka”, które odbywały się  w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Węgrowie. Partnerem tego wydarzenia jest Samorząd Województwa Mazowieckiego.
            Dzieci miały okazję zobaczyć m.in.: dawną maszynę do pisania, różne pieczątki, wzory pisma sumeryjskiego, tabliczkę glinianą, najmniejszą książkę oraz dowiedziały się co to znaczy - Książka z pieczątką UBYTEK. Następnie po otrzymanej instrukcji niektóre grupy wykonywały zakładki do książki, niektóre miały okazję pisać na glinianych tabliczkach, a jeszcze inne malowały farbami pracę na temat ,, Niebo i księżyc ”.  Dodatkowo uczniowie  kl. II a w podziemiach Domu Gdańskiego podziwiali wystawę mieszkanki Węgrowa p. Martyny Korzeniowskiej „Węgrów w świecie Minecrafta", zaś uczniowie kl. Ie zwiedzili dział dla dzieci. Dziękujemy Paniom z Biblioteki Miejskiej za zaproszenie i przeprowadzone warsztaty. 

            Tekst: Dorota Snopczyńska
            Zdjęcia: nauczycielki edukacji wczesnoszkolnej

             

          • Światowy Dzień Ziemi w świetlicy szkolnej

          • Z okazji Światowego Dnia Ziemi 22 kwietnia, w świetlicy szkolnej dla uczniów klas I odbyły się zajęcia mające na celu promowanie postaw ekologicznych oraz uświadomienia dzieciom, że ziemia to nasz dom, a dbanie o nią jest naszym wspólnym obowiązkiem. Tego dnia dzieci poznawały zasady, których należy przestrzegać, aby chronić środowisko naturalne, m.in. uczyły się poprawnego segregowania śmieci, wykonywały prace plastyczne o tematyce Dnia Ziemi, rozwiązywały zagadki, krzyżówki, wykreślanki, a także rozwiązywały zadania matematyczne nawiązujące do w/w tematu. Wszystkie te działania miały na celu podkreślenie, jak ważne jest nasze zaangażowanie w działania na rzecz ochrony naszej planety oraz rozbudzanie w dzieciach potrzeby dbania o naturę. Na pamiątkę tego wydarzenia dzieci otrzymały drobne upominki dotyczące zasad selektywnej zbiórki odpadów.

            Wioleta Rychlik
             

          • WYCIECZKA DO WARSZAWY

          • 18 kwietnia 2024r. uczniowie klas 3a i 1d wyruszyli na długo oczekiwaną wycieczkę do Warszawy. Zabawa w Stolicy rozpoczęła się od wizyty w Stacji Grawitacji. Największym zainteresowaniem cieszyły się trampoliny. Najodważniejsi pokonali ściankę wspinaczkową i park linowy. 

            Po posiłku w restauracji Mc Donald's uczniowie odwiedzili Zamek Królewski. Wizyta w siedzibie Królów okazała się bardzo ciekawa. Zwiedzanie rozpoczęto od wystawy obrazów Jana Matejki - słynnego malarza historii Polski. Pani przewodnik oprowadziła też grupę po pięknych apartamentach i opowiedziała ich historię. 

            Wycieczkę zakończył spacer po Starym Mieście. 

            Mimo niesprzyjającej pogody wyjazd podobał się uczniom i opiekunom. Było mnóstwo śmiechu, dobrej zabawy oraz nauki. Chętnie odwiedzimy naszą Stolicę ponownie. 

            Serdeczne podziękowania kierujemy do p. Lyudmyly Golavskiej, która pomagała w opiece nad uczniami.

            Marta Gołoś -Tryfon, Elżbieta Szcześnik, Emilia Kałuska
             

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa nr 2 im. Jana Pawła II w Węgrowie
      • (+25) 792-30-97
      • 07 - 100 Węgrów ul. T. Kościuszki 16 Poland
      • Księgowość - Kasa nr bezpośredni (25)792-35-12
      • Więcej informacji w zakładce Nasza szkoła >>> Sekretariat