Piękna złota jesień zachwyca pięknymi barwami. W naszej szkole można ją znaleźć w klasach i korytarzach.
Elżbieta Żołędowska
Zespół do Spraw Promocji
Piękna złota jesień zachwyca pięknymi barwami. W naszej szkole można ją znaleźć w klasach i korytarzach.
Elżbieta Żołędowska
Zespół do Spraw Promocji
25 października 2022 roku uczniowie naszej szkoły wspólnie z uczniami z Ukrainy uczestniczyli w wycieczce do Kazimierza Dolnego. Celem wyjazdu była integracja uczniów z Polski i Ukrainy, pokazanie naszym gościom najpiękniejszych miejsc w Polsce.
Kazimierz Dolny to jedno z najpiękniejszych i najczęściej odwiedzanych polskich miasteczek w województwie lubelskim. Uczniów zachwycił rynek z renesansowymi kamienicami . Ponadto uczestnicy wycieczki zobaczyli Mały Rynek, Synagogę, Górę Trzech Krzyży z punktem widokowy na miasteczko i dolinę Wisły, ruiny zamku i basztę.
Pogoda i nastrój dopisały, karaoke zintegrowało!!!
Dziękujemy Stowarzyszeniu AVSI Polska za sfinansowanie wyjazdu.
Zespół do Spraw Promocji i organizator wyjazdu
Agnieszka Zarzycka
Święto kundelka wprowadzono 24 X 1997 roku. Powstało ono, aby podziękować kundelkom za ich oddanie i wierność, ale również po to, aby zwrócić uwagę na tę najliczniejszą, a często najgorzej traktowaną przez człowieka grupę psów.
Dzień kundelka to doskonała okazja do przypomnienia kilku zasad dotyczących odpowiedzialnej opieki nad wszystkimi psami oraz do zwrócenia uwagi na poprawę bytu wszystkich bezdomnych psów oczekujących na nowych właścicieli, np. w schroniskach.
Najlepiej zaopiekować się kundelkami, które są zwykle zdrowsze od psów rasowych, dłużej żyją, mają mniej zaburzeń, są mniej nerwowe, są bystre oraz posiadają wiele różnych umiejętności. Są niepowtarzalne, niestety często traktowane są, jak psy drugiej kategorii.
Dzień kundelka – 25 X 2022 r. obchodzony był również w świetlicach szkolnych. Na podstawie obejrzanego filmu, plansz dydaktycznych oraz własnych doświadczeń uczniowie wypowiadali się na temat bohaterów dnia – kundelków. Ponadto dzieci rozwiązywały zagadki, rebusy, słuchały wierszy, wykonywały ciekawe prace plastyczne oraz uczyły się piosenki pt.”Pies na medal”.
Mamy nadzieję, że informacje dotyczące opieki nad pieskami i innymi zwierzątkami, zostaną przekute w czyny.
Grażyna Kryńska
W poniedziałek 24 października br. z okazji Światowego Tygodnia Misyjnego gościliśmy w murach naszej szkoły, ks. Mirosława Puchacza – dyrektora Papieskich Dzieł Misyjnych Diecezji Drohiczyńskiej. Na początku spotkania, Pan Dyrektor Krzysztof Litka, powitał Gościa i podziękował za przyjęcie zaproszenia. Poinformował uczniów, że ksiądz Mirosław przez długie lata głosił Ewangelię w Papui Nowej Gwinei.
Uczniowie uczestniczyli w spotkaniu w dwóch grupach wiekowych. Wszyscy z zainteresowaniem słuchali opowieści księdza misjonarza, który mówił o problemach z jakimi muszą się zmagać ludzie mieszkający w ubogich częściach Papui Nowej Gwinei. Następnie misjonarz zaprosił uczestników spotkania na wirtualną wycieczkę. Uczniowie dowiedzieli się różnych ciekawych rzeczy o mieszkańcach tego kraju, np., że jest to wyspa, która ma ok. 9 mln mieszkańców, z czego większość stanowią Papuasi. Kraj ten jest najbardziej zróżnicowanym językowo zakątkiem świata. Główne języki kontaktowe to malajski, tok pisin i hiri motu. Oprócz tego używane są języki indonezyjski i angielski.
Chętni uczniowie zadawali pytania. Dzieci były zainteresowane, jak wygląda szkoła, gdzie ludzie mieszkają, co jedzą, czy mają telefony komórkowe? Były bardzo zdziwione słysząc, że ludzie nie mają nawet prądu. Misjonarze i siostry zakonne prowadzą szereg sierocińców, ponieważ żyje tam wiele osieroconych dzieci. Ludzie na terenach misyjnych umierają przedwcześnie z powodu chorób, braku opieki medycznej, dostępu do czystej wody, braku higieny. Dzieci poprosiły księdza misjonarza, aby powiedział modlitwę w języku , w którym uczył jej swoich małych parafian przygotowujących się do I Komunii Świętej i ministrantów.
Spotkanie było ubogacone licznymi rekwizytami, które ks. Mirosław przywiózł ze sobą. Uczniowie chętnie oglądali barwne stroje i rękodzieła wykonane przez tamtejszą ludność. Na koniec spotkania siostra Małgorzata wraz z przedstawicielami klas 1-3 podziękowała księdzu za przyjęcie zaproszenia oraz poinformowała, że nasza szkoła angażuje się w adopcję dzieci z Afryki, zapewniając im naukę. Zapewniła o pamięci modlitewnej za misje.
Uczestnicząc w tym niecodziennym spotkaniu kolejny raz mieliśmy okazję przekonać się, jak piękne jest życie, kiedy daje się coś z siebie innym; życie przepełnione miłością, otwartością i troską o drugiego człowieka.
s. Małgorzata Szyszka
zdjęcia: Małgorzata Szyszka, Elżbieta Żołędowska
W ostatnich dniach uczniowie z kl. 0, Ia, IIc, IId ,3d, 8c z naszej szkoły, pod opieką wychowawców odwiedzali miejsca spoczynku zmarłych. Spacer alejkami cmentarza wprowadził wychowanków w nastrój zadumy. W ciszy i skupieniu uczcili pamięć poległych żołnierzy i zapalili znicze na ich grobach.
Elżbieta Żołędowska
Zespół do spraw promocji
JESIEŃ (autor nieznany)
Jesień na paluszkach
Spaceruje w parku
I rozdaje wszystkim
Swe skarby w podarku
Wręcza nam bukiety
Kolorowych liści
I smutek zamienia
W roześmiane myśli
Nasypie w berety
Albo do kieszeni
Kasztanów, żołędzi
I złotych promieni
Pozdrowi wiewiórkę
Roześmianym echem
A potem pożegna
Cichutko, z uśmiechem…
Na początku października tego roku w świetlicy nr 1 nastąpiło powitanie jesieni przez dzieci i nauczycieli – wychowawców. Uczniowie przynieśli dary jesieni ze spaceru wokół szkoły, aby ozdobić Panią Jesień na przygotowanych wzornikach. W czasie twórczej pracy odgadywali zgadywanki tematyczne. Innym razem rozwiązywali łamigłówki, krzyżówki, rebusy, sudoku, zadania na spostrzegawczość, labirynty dotyczące tej pory
roku. Podopieczni kolorytu jesiennego nadawali kolorowankom na kształt witraży, jak również w formie puzzli. Słuchali licznych utworów poetyckich i muzycznych z tego zagadnienia. Prace plastyczno – techniczne (widoczne na zdjęciach) wykonywali słuchając ciekawostek związanych z jesienią. Świetliczaki przeglądały albumy i książki przyrodnicze. Uczestniczyły w zabawach integracyjnych, np. „Wiewiórki, orzechy, żołędzie”, „Czarodziejskie szkatułki”, „Jaką jestem zabawką (tu: skarbem jesieni)?”
Z przyjemnością, radością oraz zachwytem nad urokiem, malowniczością przyrody dzieci współdziałały na rzecz wystroju sali, nauki o bogactwie wspomnianej pory roku oraz mile, wesoło, kreatywnie spędzonego czasu wolnego w świetlicy.
Za widok galerii prac „świetlików” odpowiedzialne są Panie:
Elżbieta Chojecka, Danuta Chylińska, Emilia Jaczewska.
Oprac. Emilia Jaczewska
Foto: Elżbieta Chojecka i Emilia Jaczewska
27 października 2022 roku podczas Sesji Rady Miejskiej Węgrowa wręczono nagrody uczestnikom konkursu fotograficznego "W poszukiwaniu ciekawych miejsc, zakątków, kapliczek, zabytków.." zorganizowanego przez Radę Miejską Węgrowa, Komisję Zdrowia, Oświaty i Kultury, Burmistrza Miasta Węgrowa, Towarzystwo Miłośników Ziemi Węgrowskiej. Celem konkursu była:
✓promocja Węgrowa,
✓ propagowanie wiedzy o dziejach, zabytkach i piękna naszej „małej ojczyzny”,
✓ kształtowanie poczucia tożsamości oraz więzi z małą ojczyzną,
✓ kształtowanie i rozwijanie wśród dzieci i młodzieży zainteresowań fotografią,
✓ uwrażliwienie na piękno otaczającego nas świata i zachęcenie do jego utrwalania w fotografii,
✓ zachęcenie do fotograficznej „interpretacji” otaczającej ich rzeczywistości,
✓ poszukiwanie nowych form i środków wyrazu artystycznego.
Laureatami konkursu zostali min. uczniowie naszej szkoły;
I kategoria (I-IV szkół podstawowych)
I miejsce -Paweł Molski z klasy I a
Kinga Rostek z klasy IV b
II kategoria( V-VIII szkół podstawowych)
I miejsce - Jakub Mielniczek z klasy V e
Wojciech Jurczak z klasy VI a
II miejsce - Maria Molska z klasy V d
III miejsce - Joanna Wyszogrodzka z klasy VI e
Kacper Piotrowski z klasy VIII a
Mateusz Piotrowski z klasy VIIIa
Wyróżnienia otrzymali:
Estera Wegner z klasy II c
Lena Serafińska z klasy VI a
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów😃😀😀
Zespół do Spraw Promocji
W poniedziałek 24 X 2022 r. klasa III a miała przyjemność gościć na zajęciach poetkę Panią Jadwigę Peciak. Podczas spotkania dzieci miały okazję poznać wiele wierszy napisanych przez Panią Peciak oraz bawić się z poetką w tworzenie rymowanek. Dzieci zadawały też gościowi wiele pytań dotyczących życia i twórczości. Pani Jadwiga Peciak, która jest emerytowaną nauczycielką,
z ogromną radością odpowiadała na wszystkie pytania uczniów. Na pamiątkę spotkania otrzymaliśmy dwa zbiory wierszy autorki: „W państwie króla Abecadło” i „Jesienne rymowanki”.
Bożena Gierłowska
26.10.2022r. dzieci z Oddziału Przedszkolnego odwiedziły Cmentarz Parafialny. Celem wyjścia było uczczenie pamięci zmarłych, oddanie hołdu żołnierzom, którzy zginęli w obronie naszej ojczyzny oraz zapalenie zniczy na ich grobie. Dzieci odwiedziły również groby księży i nauczycieli naszej szkoły. W ciszy i spokoju modliły się za zmarłych. Dowiedziały się jak należy się zachowywać na cmentarzu, by nie zakłócać spokoju zmarłym i odwiedzających to miejsce.
Sylwia Brzozowicz
21 października 2022r. w dolnym holu szkoły odbyło się spotkanie uczniów klas 7 i 8 ze starszym posterunkowym KPP w Węgrowie – panem Mateuszem Chrupkiem. Gość opowiedział uczniom o specyfice swojej pracy i ścieżce kształcenia. Przedstawił wydziały funkcjonujące w węgrowskiej Komendzie, zaprezentował zestaw przeciwuderzeniowy funkcjonariusza policji, który uczniowie mogli przymierzyć.
Spotkanie było pozytywnie przyjęte przez młodzież, która niebawem stanie przed wyborem szkoły ponadpodstawowej i wyborem zawodu.
Zajęcia zostały zorganizowane w ramach realizacji Szkolnego Programu Doradztwa Zawodowego.
Doradca Zawodowy
Monika Marczak
Pani Danuta Chylińska uhonorowana MEDALEM KOMISJI EDUKACJI NARODOWEJ, polskim odznaczeniem nadawanym za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania przez Ministra Edukacji Narodowej.
Pani Danuta Chylińska jest nauczycielką edukacji wczesnoszkolnej w Szkole Podstawowej Nr 2 im. Jana Pawła II w Węgrowie. Posiada wykształcenie, wiedzę i umiejętności zawodowe potrzebne na zajmowanym stanowisku. Systematycznie podnosi swoje kwalifikacje zawodowe oraz doskonali warsztat pracy zgodnie z potrzebami szkoły. Podejmuje prace organizacyjne w radzie pedagogicznej i zespołach nauczycielskich. Bierze aktywny udział w różnorodnych projektach. Dzieli się swoją wiedzą, doświadczeniami i umiejętnościami z innymi nauczycielami.
Pani Danuta Chylińska jest wzorowo wypełniającą swoje obowiązki, cenioną wśród koleżanek, kolegów i rodziców nauczycielką . Stosuje nowoczesne, aktywne metody nauczania. W pracy sprawnie rozwiązuje trudne sytuacje wychowawcze. Prowadząc zajęcia usprawniające komunikację społeczną (TUS) służyła młodszym i starszym uczniom radą i pomocą. Przygotowuje dzieci do udziału w konkursach. Dba o dobrą współpracę z rodzicami. Z dużą determinacją działa na rzecz promocji Szkoły oraz chętnie angażuje się w życie placówki – chętnie współpracuje z Samorządem szkolnym. Promuje uczniów uzdolnionych zamieszczając informacje o ich sukcesach na stronie i Facebooku Szkoły. Dba o jej wizerunek poprzez administrowanie szkolnego profilu portalu Facebook, redagowanie notatek na stronę szkoły, kontakt z lokalną prasą i telewizją. Przez wiele lat prowadziła Grupę Teatralną BAJ, która wielokrotnie uświetniała uroczystości szkolne i pozaszkolne. Pani Danuta Chylińska była pomysłodawczynią i organizatorką Szkolnych Obchodów Dnia Teatru, podczas których wystawiała różnorodne przedstawienia – często własnego autorstwa. Przez kilka lat współpracowała z Węgrowskim Ośrodkiem Kultury. Była członkiem komisji konkursowych oceniających występy młodzieży w Przeglądach Teatrów Profilaktycznych oraz seniorów biorących udział w Mazowieckich Przeglądach Twórczości Artystycznej Seniorów „Węgrowskie Barwy Jesieni”. Aktywnie uczestniczyła w Festiwalu Mistrza Twardowskiego – prezentując przedstawienia o Twardowskim. Pełniła rolę organizatora i koordynatora pikniku: „Rodzinnie, zdrowo i beznałogowo”. Była współorganizatorką obchodów 100 – lecia powstania szkoły podstawowej w Węgrowie. Opracowała i wydała folder „Moja szkoła, a w niej…” – będący podsumowaniem 100-lecia obchodów powstania szkoły. Wielokrotnie sprawowała opiekę nad studentkami edukacji wczesnoszkolnej. Za swoją pracę wielokrotnie była nagradzana przez Burmistrza Miasta Węgrowa i Dyrektora Szkoły.
W imieniu całej społeczności szkolnej gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!!
Zespół do Spraw Promocji
Dnia 18 października 2022r. w naszej szkole miało miejsce niecodzienne wydarzenie. W ramach wizytacji kanonicznej parafii św. Piotra z Alkantary i św. Antoniego z Padwy, szkołę odwiedził wyjątkowy Gość – Jego Ekscelencja Ksiądz Biskup Drohiczyński Piotr Sawczuk. Biskupowi towarzyszyli sekretarz Biskupa - ks. Marcin Szymanik oraz proboszcz parafii ks. Romuald Kosk.
Gości powitały dzieci, a następnie głos zabrała Przewodnicząca Rady Rodziców p. Agnieszka Jurkowska. Podziękowała za otwartość, okazane zainteresowanie i życzliwość. Natomiast dyrektor szkoły p. Krzysztof Litka zaprezentował krótkie sprawozdanie z działalności naszej placówki – poinformował, że w naszej szkole uczą się również dzieci z Ukrainy, które zostały przyjęte z otwartym sercem i zaakceptowane przez rówieśników. Wspomniał o zaangażowaniu uczniów i pracowników szkoły w życie parafii i diecezji.
Po oficjalnej części powitań nasi utalentowani uczniowie z klas II - VI przedstawili montaż słowno – muzyczny o patronie szkoły - św. Janie Pawle II, który nawiązywał do Dnia Papieskiego. Występ został uatrakcyjniony przez uczniów grą na instrumentach i śpiewem scholi misyjnej.
Pasterz Diecezji zwrócił się do zebranych w kilku zdaniach podkreślając, jak wielką wartością dla dzieci i młodzieży jest możliwość nauki i przebywania wśród innych rówieśników w szkole, której patronuje święty Jan Paweł II. Zachęcił, aby Patron był dla wszystkich autorytetem. Skierował do zebranych nauczycieli słowa wsparcia, wskazując na trud przekazywania wiedzy w dzisiejszym świecie. Podziękował Panu Dyrektorowi za możliwość spotkania się oraz wyraził swoją wdzięczność wszystkim nauczycielom i pracownikom, przede wszystkim za trud oraz poświęcenie, jakie wkładają w wychowanie młodego pokolenia. Swoje odwiedziny zakończył wspólną modlitwą, udzielając wszystkim pasterskiego błogosławieństwa.
Na zakończenie spotkania Pan Dyrektor podziękował Księdzu Biskupowi za przybycie i wszystkim, którzy włożyli swój wkład w przebieg uroczystości. Uwieńczeniem wydarzenia był wspólny śpiew pieśni „Oto jest dzień”. Mamy nadzieję, że pobyt ks. Biskupa w progach naszej szkoły zapisze się nie tylko na stronach naszej kroniki, ale także w naszych sercach i w pamięci jako niezwykła wizyta.
s. Małgorzata Szyszka
22 października, w liturgiczne wspomnienie św. Jana Pawła II, odbył się w Diecezjalny Kongres Misyjny Dzieci. Członkowie ognisk misyjnych naszej diecezji zjechali się do Drohiczyna, aby wspólnie modlić się za misje. Spotkanie rozpoczęło się Eucharystią w katedrze drohiczyńskiej, którą koncelebrowali licznie zgromadzeni kapłani na czele z Pasterzem diecezji - Jego Ekscelencją Ks. Bp. Piotrem Sawczukiem i ks. Mirosławem Puchaczem - dyrektorem Papieskich Dzieł Misyjnych Diecezji Drohiczyńskiej. Ksiądz Biskup podziękował uczestnikom za zaangażowanie na rzecz misji i prosił, aby nadal modlili się za misje i nie zniechęcali się w swoim zapale misyjnym.
Kolejnym punktem programu było spotkanie w gmachu Wyższego Seminarium Duchownego z przedstawicielami PDM. Gościliśmy również s. Monikę Juszkę RMI, sekretarz Papieskich Dzieł Misyjnych Dzieci w Polsce i misjonarzy, którzy przybliżyli nam idee misji. Siostra Monika zaprosiła uczestników kongresu na wirtualną wycieczkę po różnych kontynentach oraz przybliżyła ideę zaangażowania misyjnego.
Węgrów reprezentowała 20 osobowa grupa dziewcząt z naszej szkoły należących do scholi misyjnej działającej przy parafii Wniebowzięcia NMP. Dziewczęta zaprezentowały inscenizację o św. Janie Pawle II. Swój śpiew i grę na instrumentach dedykowały Patronowi dnia.
Podczas Kongresu nie zabrakło także zabawy i różnych atrakcji. Uwieńczeniem spotkania był wspólny posiłek i uroczyste posłanie misyjne.
s. Małgorzata Szyszka
Powered by aSc EduPage